Stłuszczona wątroba – jakie leki?

Twoja wątroba jest odpowiedzialna za wytwarzanie żółci, produkuje substancje, które pomagają w krzepnięciu (sklejaniu się) krwi i pomagają uodpornić się na infekcje.

Twój lekarz może podejrzewać stłuszczenie wątroby po tym, jak badania krwi wykażą wysoki poziom enzymów wątrobowych lub gdy podczas rutynowej kontroli wątroba wygląda na nieznacznie powiększoną.

Objawy to zmęczenie, osłabienie, utrata wagi, utrata apetytu, ból brzucha, pająkowate naczynia krwionośne oraz zażółcenie skóry i oczu (żółtaczka). Innym objawem może być gromadzenie się płynu w nogach (obrzęk) lub w jamie brzusznej (wodobrzusze). W celu potwierdzenia diagnozy może być konieczne wykonanie biopsji wątroby.

Leki stosowane w leczeniu stłuszczenia wątroby

Jeśli masz stłuszczenie wątroby, lekarze mogą zalecić leki stosowane w leczeniu choroby. Leki te obejmują leki zmniejszające masę ciała i leki przeciwcukrzycowe, które obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Lekarze mogą również zalecić leki do leczenia rodzaju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD), zwanej niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH). NASH może prowadzić do marskości wątroby, czyli trwałego bliznowacenia i stwardnienia wątroby.

Leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi o nazwie liraglutyd mogą pomóc w zmniejszeniu ilości tłuszczu w wątrobie. Obniża on również poziom enzymów wątrobowych, które powodują zapalenie i zwłóknienie.

Innym lekiem stosowanym w leczeniu NASH jest witamina E, która zmniejsza stres oksydacyjny w organizmie. Właściwa dawka i ilość przyjmowanej witaminy E zależy od stanu zdrowia i stadium choroby stłuszczeniowej wątroby.

Leki mogą być szkodliwe dla wątroby, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o wszystkich przyjmowanych lekach. Należą do nich leki dostępne bez recepty, zioła i suplementy.

Leki stosowane w leczeniu zapalenia wątroby

Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) jest infekcją wątroby, która może prowadzić do chorób wątroby, takich jak marskość i rak wątroby. Wirusowe zapalenie wątroby typu C można leczyć lekami przeciwwirusowymi, które leczą większość osób.

Nowsze metody leczenia są mniej inwazyjne i mogą być przyjmowane doustnie codziennie przez 8, 12, 16 lub 24 tygodnie. Leki te, takie jak sofosbuvir i ledipasvir, są bardzo skuteczne i mają mniej skutków ubocznych niż starsze leki, w tym interferon.

Lekarze w NYU Langone przepisują te leki, gdy stwierdzą, że dana osoba ma aktywne zakażenie i bez leczenia prawdopodobnie dojdzie do uszkodzenia wątroby. Mogą również zalecać te leki w przypadku przewlekłych infekcji wirusem zapalenia wątroby typu B, które trwają w organizmie dłużej niż sześć miesięcy.

FDA niedawno zatwierdziła nową tabletkę raz dziennie o nazwie Harvoni, która jako pierwsza została zatwierdzona do leczenia genotypu 1 i 4 HCV. Jest to pierwszy lek na WZW C nie zawierający interferonu i wykazano jego wysoką skuteczność w leczeniu obu typów WZW C.

Leki stosowane w leczeniu marskości wątroby

Twój lekarz zaleci leki stosowane w leczeniu marskości wątroby i spowalniające dalsze uszkodzenia. Celem jest powstrzymanie pogłębiania się marskości i ograniczenie powikłań, takich jak infekcje i krwawienia.

Lekarz może również podać leki pomagające w leczeniu wątroby. Należą do nich leki spowalniające gromadzenie się tłuszczu (stłuszczeniowa choroba wątroby) oraz leki pomagające wątrobie w przetwarzaniu składników odżywczych.

Leki mogą również pomóc w kontrolowaniu wagi, dzięki czemu możesz żyć dłużej i mieć mniej problemów z infekcjami i krwawieniem. Lekarz może również zalecić lek, który powstrzymuje jelita przed wytwarzaniem amoniaku we krwi (encefalopatia wątrobowa).

Mimo że nie ma lekarstwa na marskość wątroby, skuteczne leczenie może zapobiec jej pogorszeniu i zmniejszyć liczbę powikłań. W przypadku wystąpienia poważnych komplikacji, takich jak żółtaczka, encefalopatia wątrobowa, wodobrzusze lub krwawienie z żylaków, prawdopodobnie zostaniesz przyjęty do szpitala w celu zapewnienia opieki.

Leki stosowane w leczeniu raka wątroby

Ty i Twój lekarz możecie zdecydować się na leczenie raka wątroby za pomocą kombinacji leków. Takie leczenie może pomóc kontrolować objawy i zwiększyć szanse na przeżycie.

Leki celowane mogą zablokować określone nieprawidłowości obecne w komórkach rakowych. Mogą również spowodować śmierć komórek rakowych.

Chemoterapia to inny rodzaj leczenia stosowany w celu zmniejszenia guzów wątroby. Polega ona na podawaniu silnych leków zabijających raka do wątroby przez żyłę w ramieniu, tabletki lub zastrzyki.

Twój lekarz może zalecić chemioterapię w przypadku zaawansowanego raka wątroby, który jest oporny na inne metody leczenia. Lekarstwa takie jak cisplatyna, 5-fluorouracyl i doksorubicyna są czasami stosowane jako część tej terapii.

Twój lekarz może również zasugerować sorafenib, lek, który blokuje wzrost nowych naczyń krwionośnych w komórkach nowotworowych. Sorafenib może być skutecznym lekiem dla niektórych pacjentów z zaawansowanym rakiem wątroby, którzy nie zareagowali na inne metody leczenia.

Oceń artykuł: Stłuszczona wątroba – jakie leki?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5