Jak wyciągnąć kleszcza bez pęsety?

Chociaż ukąszenia kleszczy są często niegroźne, mogą one przenosić choroby (takie jak borelioza). Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak usunąć kleszcza, nie pozostawiając jego części gębowych w skórze.

Wiele osób używa do tego celu pary pęset z cienkimi końcówkami, ale są też inne sposoby. Oto pięć z nich, które nie wymagają użycia pęsety, więc możesz wyciągnąć kleszcza szybko i bezpiecznie.

1. Mydło w płynie

Jednym z najszybszych sposobów wyciągnięcia kleszcza bez pęsety jest użycie mydła w płynie. Metoda ta polega na zamoczeniu wacika w rozcieńczonym mydle w płynie, a następnie pocieraniu nim o kleszcza.

Kleszcze to pasożytnicze pajęczaki, które przyczepiają się do skóry, aby żywić się krwią. Mogą również przenosić bakterie, wirusy i inne choroby poprzez swoją ślinę.

Wiele wirusowych postów w mediach społecznościowych, w tym strona na Facebooku z tym zaleceniem, twierdzi, że zmoczenie kleszcza w mydle w płynie i wymazanie go jest bezpiecznym sposobem na jego usunięcie. Jednak eksperci zdrowotni twierdzą, że nie jest to zalecane.

2. Waciki lub kompresy

Jeśli próbujesz wyciągnąć kleszcza bez użycia pęsety, waciki lub kompresy są łatwym i bezpiecznym rozwiązaniem. Wystarczy nanieść odrobinę mydła w płynie na wacik i przecierać go, aż sam się odczepi, zgodnie z postem na Facebooku.

Kleszcze mogą przenosić mikroorganizmy powodujące boreliozę i inne poważne choroby przenoszone przez kleszcze. Ważne jest, aby wiedzieć, jak je prawidłowo usunąć, aby nie narażać siebie i innych na te choroby.

Pęseta jest najlepszym narzędziem do bezpiecznego i skutecznego usunięcia kleszcza. Pęseta o drobnych końcach pozwala chwycić kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnąć go równym, spokojnym ruchem.

3. Zapałki lub papierosy

Rozgrzana zapałka, niedopałek papierosa lub kostka lodu mogą wydawać się skutecznym sposobem na wyciągnięcie kleszcza bez pęsety. Ale te metody zmuszają kleszcza do wessania płynów do skóry, co może zwiększyć ryzyko infekcji lub choroby.

Kleszcz żywi się, wkładając do skóry swoje części gębowe, które mają kolczaste krawędzie, żeby pomóc mu się utrzymać. Gdy osoba próbuje usunąć kleszcza tymi metodami, jego części gębowe mogą odłamać się w skórze i pozostać w niej. Może to doprowadzić do wysypki.

4. Wazelina lub zmywacz do paznokci

W przeciwieństwie do zmywacza do paznokci, wazelina nie zawiera acetonu i jest łagodniejsza dla skóry. Nałożenie jej na poplamione miejsce pomoże usunąć ciemny kolor.

Najlepszym sposobem użycia jest nałożenie odrobiny na raz i pocieranie produktu, aż do jego zejścia. Następnie przemyj miejsce wodą z mydłem.

Jeśli nie masz pod ręką butelki wazeliny lub zmywacza do paznokci, równie dobrze sprawdzi się biały ocet. Zwilż wacik lub patyczek higieniczny roztworem i przetrzyj nim poplamione miejsce.

Użycie pęsety jest również świetnym rozwiązaniem, ale nie próbuj jej przekręcać lub szarpać podczas pociągania. To nie tylko utrudni usunięcie kleszcza, ale może też spowodować oderwanie części gębowej od skóry.

5. Pęseta

Pęseta to popularne narzędzie do wyciągania rzeczy z małych przestrzeni, do których nie mogą dotrzeć Twoje palce. Są to szczypce napędzane kciukiem, które powstały ze szczypiec używanych do przenoszenia gorących przedmiotów.

Kiedy ugryzie Cię kleszcz, maleńki pasożyt może roznosić mikroby powodujące choroby takie jak borelioza i babeszjoza. Aby pozbyć się kleszcza bez użycia pęsety, zawiąż pojedynczą pętlę wokół aparatu gębowego kleszcza, jak najbliżej skóry. Delikatnie pociągnij do góry i na zewnątrz, wywierając stały nacisk, i nigdy nie przekręcaj główki kleszcza. Pomoże to zapobiec pozostawieniu części gębowych w ranie.

Oceń artykuł: Jak wyciągnąć kleszcza bez pęsety?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5