Czy zaparcia w ciąży mogą zaszkodzić dziecku?

Czy zaparcia w ciąży mogą zaszkodzić dziecku?

Zaparcia to częsty problem podczas ciąży. Zwykle jest spowodowane kombinacją czynników, takich jak picie zbyt małej ilości wody lub spożywanie zbyt małej ilości błonnika.

Możesz mieć również problemy z oddawaniem stolca, ponieważ twoja macica powiększa się i wywiera nacisk na odbytnicę (część żołądka najbliższą jelitom). To może utrudniać oddawanie stolca.

Objawy

Nie jest niczym niezwykłym, że zaparcia pojawiają się w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Zmiany hormonalne, nacisk na macicę i żelazo zawarte w witaminach prenatalnych mogą odgrywać tu rolę.

Objawy to rzadkie wypróżnienia, ból brzucha i oddawanie twardych lub suchych stolców. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, umów się na wizytę u położnej lub lekarza.

Możesz również odczuwać wiatry i gazy. Są one normalne podczas ciąży i można je złagodzić pijąc herbatę miętową lub wodę miętową.

Obrzęknięte żyły w odbytnicy i odbycie zwane hemoroidami są również powszechne podczas ciąży, powodując bolesne, niekomfortowe skurcze, które rzadko szkodzą Tobie lub dziecku.

Możesz zapobiegać lub leczyć zaparcia podczas ciąży poprzez spożywanie zrównoważonej diety z dużą ilością błonnika, picie odpowiedniej ilości płynów i pozostawanie aktywnym. Jeśli zaparcia nie ustąpią po dostosowaniu diety, możesz poprosić lekarza o środki zmiękczające stolec lub inne środki przeczyszczające.

Przyczyny

Zaparcia to częsty stan, który może wystąpić podczas ciąży. Nie musi być groźne dla dziecka, ale może sprawić, że będziesz czuła się niekomfortowo.

Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do zaparć w czasie ciąży, w tym hormony i jedzenie, które spożywasz. Możesz również przyjmować pewne leki lub suplementy podczas ciąży, które mogą spowolnić pracę jelit.

Spożywanie diety bogatej w błonnik może pomóc w zapobieganiu i łagodzeniu zaparć, więc powinnaś jeść dużo pełnych ziaren, owoców i warzyw. Nawodnienie i regularne ćwiczenia również mogą pomóc w zmniejszeniu nasilenia zaparć.

Jeśli te wskazówki nie zadziałają, lekarz może zalecić ci środki przeczyszczające, które pomogą ci regularniej oddawać stolce. Pamiętaj jednak, aby skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek środków przeczyszczających w czasie ciąży.

Leczenie

Dobrą wiadomością jest to, że zaparcia w ciąży można zazwyczaj leczyć za pomocą różnych bezpiecznych i skutecznych zmian stylu życia. Obejmują one spożywanie dużej ilości wody, zwiększone spożycie błonnika i regularne ćwiczenia fizyczne.

Jeśli jednak te środki nie przynoszą rezultatów, lekarze i położne mogą zalecić środki przeczyszczające lub inne leki. Te leki mają mniej negatywny wpływ na dziecko niż leki dostępne bez recepty, ale zawsze rozmawiaj z lekarzem o swoich opcjach.

Hormony ciążowe mogą również powodować zmniejszoną motorykę żołądka, co spowalnia układ trawienny. Inne czynniki, które mogą wywołać zaparcia, to leki takie jak środki zobojętniające lub leki na zgagę, suplementy i multiwitaminy.

Jeśli zaparcia dojdą do takiego stopnia, że będą powodować ból brzucha, na przemian z biegunką lub w stolcu pojawi się krew, czas odwiedzić lekarza. Pomoże Ci on znaleźć sposób leczenia odpowiedni dla Ciebie i Twojego dziecka. Może również sprawdzić, czy nie występują inne komplikacje, takie jak hemoroidy, czyli opuchnięte żyły w odbycie, które mogą być bolesne lub niebezpieczne.

Prewencja

Zaparcia są częstą dolegliwością kobiet w ciąży. Może dotyczyć około 50% kobiet w pewnym momencie ciąży, często we wczesnym stadium, i powodować ból lub dyskomfort w brzuchu, wysiłek przy oddawaniu stolca i rzadkie wypróżnienia.

Jedną z najczęstszych przyczyn jest wzrost poziomu hormonów, takich jak progesteron i relaksyna, w czasie ciąży, które spowalniają przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy. Spowalnia to również ilość płynów w organizmie, dlatego w czasie ciąży musisz pić więcej wody.

Możesz zapobiec zaparciom w czasie ciąży, stosując dietę z dużą ilością błonnika, pijąc odpowiednią ilość płynów i wykonując bezpieczne ćwiczenia. Jeśli zmiany w diecie i stylu życia nie przynoszą rezultatów, lekarz może przepisać środki przeczyszczające lub inne leki, które zmiękczają stolec.

Oceń artykuł: Czy zaparcia w ciąży mogą zaszkodzić dziecku?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5