Czy do gastrologa potrzebne jest skierowanie?

Jeśli odczuwasz ból brzucha lub masz inne problemy z trawieniem, Twój lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię do gastroenterologa. Ten specjalista medyczny posiada zaawansowane szkolenie i może diagnozować i leczyć problemy i choroby układu pokarmowego.

Gastroenterolodzy używają specjalistycznego sprzętu i technik, aby dokładnie diagnozować, zarządzać i leczyć szeroki zakres schorzeń związanych z jelitami. Przeprowadzają również pewne procedury medyczne, w tym endoskopię.

Objawy

Wiele osób doświadcza sporadycznie kwaśnego refluksu i zgagi, ale jeśli te objawy występują częściej niż dwa razy w tygodniu przez dłuższy okres czasu i regularnie przyjmujesz dostępne bez recepty leki zobojętniające, możesz mieć GERD. Leczenie GERD obejmuje leki, zmianę stylu życia i czasami operację.

Jeśli podejrzewasz, że masz GERD, lekarz przeprowadzi badanie i zapyta o objawy, które masz. Może też skierować Cię do gastrologa, lekarza specjalizującego się w układzie pokarmowym.

Poza klasycznymi objawami zgagi możesz mieć problemy z przełykaniem lub uczucie, że jedzenie utknęło w gardle. Możesz także mieć krew w stolcu lub doświadczać niewyjaśnionej utraty wagi.

Aby zdiagnozować GERD, lekarz może zalecić wykonanie badań, takich jak monitorowanie pH i endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas endoskopii giętka rurka z kamerą jest wprowadzana do gardła, aby zbadać przełyk i żołądek, a w razie potrzeby pobrać małą próbkę tkanki (biopsję).

Diagnoza

Leki, utrata wagi i zmiana stylu życia mogą pomóc w opanowaniu objawów. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja.

Najlepszym sposobem, aby się upewnić, jest wizyta u lekarza. Będzie on w stanie ocenić Twoje objawy i zalecić najskuteczniejsze dla Ciebie leczenie.

Gastrolog będzie mógł również powiedzieć Ci, jakich badań możesz się spodziewać, jakie leczenie będzie dla Ciebie skuteczne i czy operacja jest właściwą decyzją. Najlepsza strona internetowa, na której możesz znaleźć gastrologa w swojej okolicy znajduje się pod tym linkiem.

Jedną z najciekawszych rzeczy dotyczących GERD jest to, że dotyka on wszystkich grup wiekowych i płciowych. Uważa się, że GERD jest główną przyczyną ataków serca u kobiet i mężczyzn powyżej 50 roku życia. Jeśli więc odczuwasz piekący ból w klatce piersiowej, który nie ustępuje, lub masz nieprzyjemny smak w ustach, czas umówić się na wizytę u lekarza.

Leczenie

Gastrolog wykonuje różne badania i procedury, które pomagają zdiagnozować i leczyć dolegliwości związane z żołądkiem. Typowe leczenie obejmuje leki i zmianę diety.

Podczas wizyty lekarz zbierze wywiad, zapyta o objawy i zbada Cię. Może również przeprowadzić procedurę zwaną kolonoskopią, która obejrzy wnętrze Twojego jelita grubego.

Gastrolodzy często współpracują z innymi specjalistami, aby ustalić najlepsze leczenie w Twojej konkretnej sytuacji. Na przykład, jeśli masz raka jajnika, mogą zalecić terapię hormonalną i inne sposoby leczenia, aby spowolnić lub zatrzymać wzrost guzów w jajnikach.

Praca w zawodzie gastrologa wymaga poświęcenia się edukacji, silnej etyki pracy i chęci przeprowadzenia niezbędnych badań. Ważne jest również posiadanie pewnych cech osobowości i umiejętności, takich jak wielozadaniowość, odporność i zamiłowanie do nauki.

Postępowanie

Gdy objawy ze strony układu pokarmowego nawracają lub pojawiają się często, zwykle nadchodzi czas, aby odwiedzić swojego lekarza pierwszego kontaktu. On lub ona może określić, czy potrzebujesz skierowania do gastrologa.

Zaburzenia układu pokarmowego są złożone i często mają wiele przyczyn, dlatego lekarz może zlecić badania w celu potwierdzenia diagnozy. Dzięki temu lekarz będzie miał szansę odpowiedzieć na wszelkie pytania, jakie możesz mieć na temat diagnozy lub opcji leczenia.

Kolejne wizyty są również doskonałą okazją do przeglądu nowych leków, które przepisał Ci lekarz. Mogą też dotyczyć wszelkich problemów związanych z lekami, takich jak skutki uboczne.

W niektórych przypadkach wizyta u gastrologa może nie wymagać skierowania. Jeśli jednak potrzebujesz takiego skierowania, najlepiej skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, aby dowiedzieć się, czy wymaga ono skierowania przed umówieniem się na wizytę.

Oceń artykuł: Czy do gastrologa potrzebne jest skierowanie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5