Kamień w przewodzie moczowym jak wysikać?

Powszechnie występujące u mężczyzn kamienie do pęcherza moczowego są wynikiem nagromadzenia się minerałów w moczu. Mogą powstać z powodu powiększonego gruczołu krokowego, pewnych schorzeń, które blokują przepływ moczu z pęcherza do cewki moczowej lub innych problemów zdrowotnych.

Małe kamienie w pęcherzu zazwyczaj nie powodują żadnych objawów ani zablokowania dróg moczowych i mogą przejść same. Większe kamienie (trzy szesnaste cala lub więcej [5 mm]) mają mniejsze szanse na samoistne przejście i mogą wymagać leczenia.

Pij dużo wody

Jeśli masz kamień w drogach moczowych, picie dużej ilości wody jest najważniejszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić. Nie tylko pomoże Ci to wydalić kamień, ale także zapobiegnie jego ponownemu tworzeniu się w przyszłości.

Picie wystarczającej ilości wody każdego dnia może pomóc rozcieńczyć stężenie minerałów w Twoim moczu i zmniejszyć prawdopodobieństwo utworzenia się kamienia nerkowego. Może również pomóc wypłukać toksyny i odpady z Twojego ciała.

Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów jest kluczowe dla Twojego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale jeśli cierpisz na kamicę nerkową, nawodnienie jest jeszcze ważniejsze.

Zazwyczaj zdrowa osoba dorosła potrzebuje około 2 litrów wody dziennie. Lekarze zalecają, żebyś pił więcej, kiedy masz kamienie, żebyś mógł produkować więcej moczu, co pomoże wypłukać minerały, które mogą gromadzić się w Twoim organizmie.

Próbuj wydalić kamień

Mocz zawiera wszelkiego rodzaju substancje chemiczne, które muszą być wyeliminowane z Twojego ciała. Nerki wyłapują odpady z krwi i wypłukują je z organizmu w procesie zwanym oddawaniem moczu. Im więcej moczu oddajesz, tym więcej płynów wydala Twoje ciało i mniej odpadów trafia do jelit.

Twój lekarz obejrzy Twój mocz, zapyta Cię o Twoją dietę i styl życia oraz przeprowadzi kilka badań, aby dowiedzieć się, co dzieje się z Twoimi nerkami i drogami moczowymi. Być może będziesz potrzebował tomografii komputerowej nerek i pęcherza moczowego lub zdjęcia rentgenowskiego KUB (nerki-moczowody-pęcherz moczowy), aby uzyskać jasny obraz tego, co się dzieje.

Dobrą zasadą jest próba wypicia około 2 do 3 kwart wody dziennie, z naciskiem na wodę. Pomoże to utrzymać tempo oddawania moczu i zapobiegnie nadmiernemu powiększeniu się kamienia lub zablokowaniu cewki moczowej, co może prowadzić do infekcji, niedrożności dróg moczowych i trudnego do opanowania bólu.

Przyjmuj leki przeciwbólowe

Kiedy ludzie odczuwają ból spowodowany problemem z drogami moczowymi, mogą przyjmować wiele rodzajów leków. Mogą one być dostępne bez recepty, jak acetaminofen (Tylenol) i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs), lub mogą być przepisane przez lekarza.

W większości przypadków leki przeciwbólowe zmniejszają objawy i łagodzą dyskomfort. Mogą jednak powodować pewne skutki uboczne.

Na przykład niektóre leki przeciwbólowe mogą powodować zaparcia.

Innym częstym skutkiem ubocznym jest uczucie euforii. Może to prowadzić do uzależnienia, jeśli osoba przyjmuje zbyt dużo tych leków.

Jeśli kamień już się uformował, lekarz może zalecić zabieg zwany litotrypsją falą uderzeniową, aby rozbić go na mniejsze kawałki. Pozwoli to na naturalne wydalenie kamienia z moczem lub jego usunięcie za pomocą operacji.

Zobacz się z lekarzem

Jeśli kamień jest duży i nie może wydostać się sam, lekarz może go usunąć za pomocą procedury zwanej ureteroskopią. Podczas tej procedury długi, cienki instrument jest wprowadzany przez cewkę moczową i przesuwany do nerki i moczowodu w poszukiwaniu kamieni.

Lekarz może następnie wyciągnąć lub rozbić kamień za pomocą urządzenia zwanego koszyczkiem, lasera lub innej energii. Kiedy kamień zostanie rozbity, będzie mógł łatwiej przejść.

Twój lekarz może również przepisać leki, które pomogą rozluźnić moczowód i ułatwią przejście kamieni, lub leki przeciwbólowe. Może również zalecić Ci picie dodatkowych płynów, aby wypłukać kamień i zmniejszyć ryzyko powstania kolejnych.

Często lekarz będzie chciał wykonać zdjęcie rentgenowskie lub tomografię komputerową, aby określić rodzaj kamienia i jego odległość w Twoich drogach moczowych. Pomoże to Twojemu lekarzowi określić przyczynę problemu i da Ci najlepsze możliwości leczenia.

Oceń artykuł: Kamień w przewodzie moczowym jak wysikać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5