Jakie badania przed ciążą?

Przed ciążą lekarze wykonują wiele badań, aby upewnić się, że Ty i Twoje dziecko jesteście zdrowi. Obejmują one badania na choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia i kiła.

Badania prenatalne mogą również wykryć pewne wady wrodzone, w tym zaburzenia genetyczne. Niektóre badania obejmują testy krwi, określony rodzaj USG i prenatalne badania DNA bez komórek.

Badania prenatalne

Badania prenatalne określają ryzyko pary na posiadanie dziecka z zaburzeniem dziedziczonym recesywnie. Są to zaburzenia genetyczne, które wynikają z pojedynczej mutacji w genie, takie jak mukowiscydoza lub zespół kruchego X.

Badanie przesiewowe można wykonać przed ciążą, w pierwszym trymestrze lub po zapłodnieniu. Najlepiej byłoby wykonać je przed zajściem w ciążę, aby zmaksymalizować czas, jaki pary mają na rozważenie swoich możliwości i podjęcie decyzji o alternatywach dla ciąży, takich jak oddanie komórki jajowej lub spermy przez osobę, która nie jest nosicielem.

W niektórych społecznościach badania przesiewowe są oferowane niezależnie od historii choroby danej osoby lub jej pochodzenia etnicznego. Najpopularniejsze przykłady badań panetnicznych to badania w kierunku mukowiscydozy w Stanach Zjednoczonych i beta-talasemii wśród społeczności tureckiej, marokańskiej i surinamskiej w Holandii. Osoby uczestniczące w tych programach zazwyczaj nie zgłaszają żadnych negatywnych (niekorzystnych) wyników. Jednak wiedza o ryzyku może wpływać na dobrostan psychiczny poszczególnych osób oraz na ich postrzeganie zdrowia i dyskryminacji lub stygmatyzacji.

Badania krwi

Badania krwi są wykorzystywane do sprawdzania stanu zdrowia Twojego i Twojego nienarodzonego dziecka. Mogą one pomóc lekarzowi w wykryciu takich rzeczy jak wady wrodzone lub nieprawidłowości chromosomalne.

Dodatni wynik testu ciążowego z krwi oznacza, że jesteś w ciąży, natomiast wynik ujemny jest zazwyczaj oznaką, że nie jesteś. Często możesz użyć testu z moczu, aby potwierdzić ciążę (zwłaszcza jeśli jest to kilka dni po tym, jak nie pojawiła się miesiączka).

Ciąża to także dobry moment, aby przebadać się pod kątem pewnych infekcji przenoszonych drogą płciową, takich jak chlamydia i kiła. Mogą one powodować komplikacje dla Ciebie i Twojego dziecka, jeśli nie są leczone.

Możesz również wykonać badanie na witaminę D, aby upewnić się, że Twój organizm ma wystarczającą ilość tego składnika, ponieważ jest on niezbędny dla rozwoju mózgu Twojego nienarodzonego dziecka. Możesz też zostać przebadana pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, ponieważ wirusy te mogą spowodować chorobę wątroby u Twojego nienarodzonego dziecka, jeśli nie będą leczone.

Doradztwo genetyczne

Doradztwo genetyczne pomaga Ci zrozumieć, w jaki sposób geny i warunki medyczne mogą wpłynąć na Twoje zdrowie i zdrowie Twoich dzieci. Możesz skorzystać z poradnictwa genetycznego, jeśli w Twojej rodzinie występowały problemy zdrowotne lub jeśli badania prenatalne wykazały, że Twoje dziecko może być zagrożone wadami wrodzonymi lub innymi schorzeniami.

Podczas spotkania z doradcą pierwszą rzeczą, jaką zrobi, będzie przeanalizowanie historii Twojej rodziny tak daleko wstecz, jak to możliwe. Poprosi o informacje o rodzicach, dziadkach, ciotkach, wujkach i kuzynach z obu stron rodziny.

Może to obejmować szczegółowe drzewo genealogiczne zwane rodowodem, które pomoże doradcy określić, czy istnieją jakieś dziedziczne zaburzenia, które mogłyby zostać przekazane dziecku. Doradca może również wykonać badanie krwi, aby dowiedzieć się, czy w Twoich genach występują pewne defekty, które mogą prowadzić do wad wrodzonych.

Badanie fizyczne

Podczas badania fizycznego lekarz mierzy Twój wzrost, wagę, ciśnienie krwi i tętno. Sprawdzi również płuca, brzuch i inne układy pod kątem oznak choroby lub urazu.

Twój lekarz zbada również srom i pochwę. Obejmuje to sprawdzenie, czy nie masz zaczerwienienia, obrzęku, owrzodzenia lub innych nieprawidłowości. Może włożyć do pochwy nasmarowany wziernik, aby ją poszerzyć, dzięki czemu szyjka macicy, macica i inne narządy wewnętrzne będą lepiej widoczne.

Może również wykonać test Pap (wymaz z brodawki) lub test HPV, aby sprawdzić, czy nie ma raka szyjki macicy. Mogą również przeprowadzić bimanualne badanie narządów miednicy, które polega na włożeniu jednego lub dwóch palców w rękawiczkach do pochwy i uciśnięciu podbrzusza w celu wyczucia wrażliwych miejsc lub narośli.

Rutynowe badania fizyczne są ważne, ponieważ pomagają wykryć problemy we wczesnym stadium, zanim staną się poważne. Dają Ci również możliwość porozmawiania o swoim zdrowiu i nawykach, dzięki czemu możesz opracować plan zapobiegania problemom.

Oceń artykuł: Jakie badania przed ciążą?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5