Jakie bogactwa naturalne występowały na obszarze starożytnej Grecji?

Jakie bogactwa naturalne występowały na obszarze starożytnej Grecji?

Starożytna Grecja była dużym półwyspem otoczonym przez trzy morza (Śródziemne, Jońskie i Egejskie). Większość powierzchni Grecji pokrywają góry.

Skaliste ukształtowanie terenu sprawiało, że rolnictwo było trudne i niepewne, ale było wystarczająco dużo ziemi uprawnej, by utrzymać ludność. Miasta-państwa utrzymywały się z handlu.

Węgiel

Węgiel brunatny to forma węgla, która powstaje w procesie zwanym karbonizacją. Jest zwykle brązowo-czarny, o drzewiastej strukturze, a podczas spalania wytwarza dym.

Węgiel jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych źródeł energii na świecie. Jest używany do zasilania elektrowni parowych i stanowi ważne źródło ciepła dla zakładów przemysłowych i domów.

Węgiel występuje w podziemnych formacjach zwanych pokładami węgla. Jest również produkowany w procesie zwanym wydobyciem węgla. Może mieć wiele negatywnych skutków dla środowiska, w tym zanieczyszczenie powietrza i wody.

Marmur

Marmur jest skałą metamorficzną powstałą w wyniku poddania wapienia ogromnemu ciśnieniu. Składa się głównie z węglanu wapnia (CaCO3) lub kombinacji minerałów kalcytu i dolomitu.

Starożytni Grecy używali marmuru do budowy budynków i posągów. Jego piękne, półprzezroczyste właściwości były wykorzystywane do tworzenia rzeźb i elementów architektonicznych, które hipnotyzowały ówczesnych ludzi.

Marmur wydobywano w kilku miejscach w Grecji, z których każdy produkował unikalny kamień o własnych cechach. Najbardziej znany jest marmur pentelicki, pochodzący z góry Pentelikon w Attyce.

Boksyt

Boksyt jest jedną z najważniejszych rud metali. Używa się go do produkcji tlenku glinu do rafinacji aluminium, a także do produkcji materiałów ogniotrwałych, chemikaliów i cementów.

Boksyt jest przede wszystkim skałą osadową składającą się z mieszaniny uwodnionych tlenków glinu i innych minerałów. Zazwyczaj zawiera gibbsyt Al(OH)3, boehmit AlO(OH) i diasporę AlO(OH). Może zawierać mniejsze ilości tlenków żelaza – goethyt [FeO(OH)] i hematyt.

Glinka

Glinka to naturalny materiał glebowy składający się z minerałów ilastych (uwodnionych filosilikatów glinu), takich jak kaolin, pirofyllit i talk. Niektóre minerały ilaste zawierają różne ilości żelaza.

Skład chemiczny minerałów ilastych zależy od rodzaju szkieletów krzemianowych, które tworzą ich strukturę krystaliczną. Na przykład kaolin ma jednostkową warstwę krzemianową utworzoną przez ułożenie jednego arkusza oktaedrycznego z jednym arkuszem tetraedrycznym (Rysunek 5).

W starożytnej Grecji glina występowała w okolicach Attyki i w południowych regionach Grecji Środkowej. Glina attycka jest najczęściej używanym rodzajem gliny i ma wysoką zawartość żelaza. Tlenek żelaza zawarty w glinie attyckiej utlenia się, nadając jej pomarańczowo-czerwony kolor i lekki połysk po wypaleniu w piecu.

Chromatoe

Chromatoe to naturalnie występujący minerał, który można znaleźć w różnych miejscach na świecie. W starożytnej Grecji był on często źródłem szlachetnego kamienia.

Kamień ten był często używany do tworzenia rzeźb, szczególnie w marmurze. Wcześni greccy rzeźbiarze byli znani z używania żywych farb i bogatych w szczegóły ornamentów, czasem określanych jako polichromia (co po grecku oznacza „wiele kolorów”).

Jedną z najbardziej powszechnych form polichromii były figury z marmuru. Nowa wystawa, Chroma: Ancient Sculpture in Color, bada tę starożytną praktykę i prezentuje nowe odkrycia zachowanych chromów na dziełach sztuki w światowej klasy kolekcji The Met.

Ruda

Ruda była jednym z najważniejszych zasobów naturalnych starożytnej Grecji. Wydobywano ją ręcznie i maszynowo w małych wioskach w całym regionie.

Rudę znajdowano także w większych kopalniach. Była ona także ważnym źródłem metalu na potrzeby wojen i budowy zabytków, w tym świątyń.

Kopalnie w Lavrion (znane także jako kopalnie Laurium) były eksploatowane w czasach prehistorycznych, ale stały się kluczową częścią historii Aten i państwa greckiego w okresie klasycznym. Dochody z wydobycia zasilały ateńską marynarkę wojenną, dzięki czemu miasto-państwo mogło konkurować ze Spartą w wojnie morskiej i finansować ważne projekty budowlane, takie jak Partenon.

Następny artykuł

Czym żywią się kuny?

Oceń artykuł: Jakie bogactwa naturalne występowały na obszarze starożytnej Grecji?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5