Czym żywią się kuny?

Kuny sosnowe są wszystkożerne i jedzą różne rodzaje pożywienia, w tym owady, ptaki, owoce, jagody, żaby owocowe, miód, nasiona drzew iglastych, małe ssaki, gady i króliki.

Można je spotkać w całej Europie. Są bardzo terytorialne i używają kupy, zwanej scat, do oznaczania swoich terytoriów.

Insekty

Kuny purpurowe są oportunistami i jedzą wiele różnych owadów. Zjadają ważki, cykady, pasikoniki, stonogi, ćmy, motyle, osy i chrząszcze.

Kuny purpurowe są bardzo zwinne i muszą być w powietrzu, żeby zrywać owady z nieba. Potrafią długo przebywać w powietrzu w poszukiwaniu owadów i często znajdują ich bardzo dużo.

Marty preferują zróżnicowane siedliska leśne ze starymi drzewami i dobrze rozwiniętą warstwą ziemi i krzewów. Wykorzystują dziuple drzew jako kryjówki, a także zajmują klify, turnie i skaliste zbocza górskie.

Jagody

Kuny sosnowe żywią się różnymi pokarmami, w tym ptakami i jagodami. Preferują długie, kępiaste trawy na polach i w lasach, a także owocujące drzewa. W niektórych regionach nornica polna jest ich główną zdobyczą, a nornica leśna i mysz leśna odgrywają rolę drugoplanową.

Jagoda to mały, jaskrawo zabarwiony, jadalny owoc bez pestki lub dołka. Zwykle ma trzy miękkie warstwy (endokarp, mezokarp i egzokarp) wokół nasion.

W terminologii botanicznej jagodą jest każdy owoc powstały z zalążni jednego kwiatu, w którym zewnętrzna warstwa ściany zalążni przekształca się w jadalną mięsistą część (owocnię). Należą do nich winogrona, pomidory, bakłażany, ogórki, banany i arbuzy.

Króliki

Króliki są roślinożercami i muszą mieć dobrze zbilansowaną dietę. Siano jest istotną częścią ich diety i powinno być podawane w nieograniczonych ilościach dziennie.

Siano z traw jest dobrym źródłem błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia i zapobiegania powstawaniu kul włosowych. Zawiera również białko, witaminy i minerały.

Mimo że 70% diety królika powinna stanowić trawa lub siano, może on również korzystać z niewielkiej ilości koncentratów, takich jak granulat i ziarno. Pokarm ten dostarcza dodatkowych składników odżywczych, dzięki czemu króliki otrzymują wszystkie witaminy i minerały niezbędne dla ich zdrowia.

Niektóre z ich ulubionych pokarmów to warzywa, takie jak groszek, marchewka i brokuły. Należy im również podawać różne rodzaje ciemnej zieleniny, takie jak sałata rzymska, rukiew wodna i kolendra.

Ptaki

Kuny sosnowe żywią się różnymi pokarmami, w tym ptakami, owadami, owocami, jagodami i małymi ssakami. Ich dieta zmienia się sezonowo i zależy od dostępności tych rzeczy w ich siedlisku.

Kuny sosnowe są zwierzętami samotniczymi, które są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy ofiara jest łatwiej dostępna. Doskonale się wspinają i często można je zobaczyć wysoko na drzewach.

Samice rodzą jedno lub więcej młodych, które pozostają ślepe i głuche do około szóstego miesiąca życia. Wtedy są w stanie opuścić swoją norę i zacząć zakładać własne terytorium.

Małe ssaki

Kuny sosnowe są wszystkożerne (jedzą zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy). Żywią się głównie nornicami, ale także innymi gatunkami gryzoni, ptakami, latającymi wiewiórkami, jagodami, owadami i nasionami drzew iglastych.

Zwierzęta te mają ostre pazury i zęby, których używają do gryzienia ofiar. Potrafią też bardzo szybko biegać i przeskakiwać z drzewa na drzewo zygzakiem, żeby złapać ofiarę wysoko na drzewach.

Samice kuny rodzą 2-4 dzieci, zwykle pod koniec marca lub w kwietniu, po zrobieniu jamy w dziupli drzewa, pniaku lub szczelinie skalnej. W chwili narodzin młode są ślepe i pozbawione włosów, ale po 5 tygodniach otwierają oczy i zaczynają odżywiać się mięsem. Rosną szybko i w ciągu 3 miesięcy są już prawie dorosłe.

Oceń artykuł: Czym żywią się kuny?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5