Jak szybko utuczyć byka?

Opasanie bydła to żywienie bydła w warunkach zamkniętych przez określony czas w celu zwiększenia masy ciała, poprawy zdrowia zwierząt i jakości wołowiny. Dieta powinna być zbilansowana pod względem zawartości białka, wysokoenergetyczna, z proporcją 1,5-2% masy ciała podawanej dziennie. Byki są zwykle karmione sianem z lucerny i dodatkami, takimi jak kiszonka, ziarna lub koncentraty.

Karmienie

Aby szybko utuczyć byka, potrzebuje on diety zawierającej wiele różnych substancji. Mogą to być pasze objętościowe, ziarna i nasiona oleiste.

Pasze objętościowe, czyli gruboziarniste, niestrawne składniki, takie jak siano i trawa, są bardzo ważne dla zdrowia byka, ponieważ dostarczają mu włókien, które pomagają utrzymać zdrowe tkanki. Powinny one stanowić większość diety zwierzęcia.

Ziarna, z drugiej strony, nie mają dużo włókna, ale dostarczają zwierzęciu dużo energii. Mogą to być owies, kukurydza i jęczmień.

Nasiona oleiste są kolejnym kluczowym składnikiem diety byka, ponieważ dostarczają energii i białka. Inne rodzaje paszy to produkty uboczne i uboczne wielu różnych produktów spożywczych przetwarzanych na potrzeby konsumpcji, takie jak ziarno gorzelniane, odpady piekarnicze i skratki zbożowe. Można je również stosować w celu zwiększenia koncentracji energii w dawce pokarmowej.

Suplementy

Bulki muszą być uzupełniane odpowiednią ilością energii, białka, witamin i minerałów, aby osiągnąć swoje cele produkcyjne. Opracowanie strategii suplementacji w oparciu o analizę paszy, zapotrzebowanie na składniki odżywcze i specyficzne potrzeby Twoich buhajów może pomóc Ci osiągnąć te cele.

Aby w pełni wykorzystać możliwości paszy uzupełniającej, stosuj ją jako dodatek do dawki, którą karmisz swoje buhaje, a nie jako jedyne źródło składników odżywczych. Podawanie dobrze dobranej, wysokobiałkowej paszy dla byków, takiej jak Pro Bull Z-16, może być najlepszym sposobem na zapewnienie im składników odżywczych potrzebnych do wzrostu i rozwoju mięśni.

Może to również pomóc im zachować kondycję i ułatwić przejście z diety opartej na zielonce na paszę o wyższej zawartości koncentratu. Skonsultuj się z lokalnym przedstawicielem regionalnym ds. nauk o zwierzętach i paszach, aby uzyskać wskazówki dotyczące opracowania programu, który będzie najlepszy dla Ciebie i Twoich buhajów.

Zdrowie

Poświęcenie czasu na zapewnienie jak najlepszej kondycji Twojego stada hodowlanego przyniesie korzyści w czasie rozrodu. Dobrze opracowany program zdrowotny będzie zawierał dobrze zbilansowane szczepienia przed i po wycieleniu, kontrolę pasożytów i suplementy diety, które odpowiadają unikalnym potrzebom Twojego stada. Regularne badania fizyczne stada pozwolą na wychwycenie wszelkich chorób, zanim zaczną się pojawiać. Najlepsze jest to, że kosztuje Cię to tylko ułamek tego, co kosztowałoby Cię zabranie stada do weterynarza. Utrzymanie stada w zdrowiu jest jak wisienka na torcie, dlatego powinieneś rozważyć dodanie do swojej polisy ubezpieczeniowej opcjonalnego, ale obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego stada zatwierdzonego przez lekarza weterynarii.

Hodowla

Krowy muszą być w dobrej kondycji i formie fizycznej, żeby mogły się rozmnażać. Muszą też mieć energię, aby wykonać naturalną usługę, która wymaga dużej aktywności.

Wielu hodowców karmiło młode byki wysoką dawką koncentratu, aby je utuczyć. Niestety, ta praktyka ma negatywne konsekwencje dla przyszłej płodności i kondycji.

W niektórych przypadkach nadwaga może powodować problemy, takie jak ropnie wątroby, uszkodzone pazury i stopy oraz niską jakość nasienia. Najlepszym sposobem na szybkie opasanie buhaja jest współpraca z dietetykiem zwierzęcym i opracowanie planu żywieniowego, który zaspokoi potrzeby Twoich zwierząt. Uwzględnij także wysokiej jakości program mineralny i witaminowy.

Badanie kondycji hodowlanej (BSE) jest cennym narzędziem, które określa, czy buhaj może fizycznie kryć krowy. Obejmuje ono dokładne badanie fizyczne oczu, zębów, nóg, racic i poziomu odżywienia (ocenianego na podstawie wskaźnika kondycji ciała).

Oceń artykuł: Jak szybko utuczyć byka?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5