Jak zainstalować Windows 10 z pendrive bios?

Jeśli nie masz w swoim komputerze napędu CD, możesz użyć pamięci USB do zainstalowania systemu Windows 10. Ta metoda jest szybsza niż uruchamianie systemu z płyty DVD.

Pierwszym krokiem jest zmiana kolejności uruchamiania w BIOS-ie lub UEFI, aby urządzenie USB było pierwszą opcją po ponownym uruchomieniu komputera. Zwykle robi się to za pomocą klawiszy +, -, F5 lub F6.

Zmień kolejność bootowania

Jeśli próbujesz zainstalować Windows 10 z biosu dysku flash, musisz zmienić kolejność bootowania komputera. Kolejność startu to lista priorytetów, którą komputer wykorzystuje do określenia, które urządzenie powinno być pierwsze.

Porządek ten jest określany przez dysk twardy lub dysk półprzewodnikowy, płytę CD/DVD ROM i urządzenie USB, jeśli takie istnieje. Jest ona także używana przez system operacyjny do lokalizowania odpowiednich partycji do instalacji lub odzyskiwania.

Aby zmienić kolejność startu, musisz uzyskać dostęp do narzędzia konfiguracyjnego BIOS-u. Jest ono zwykle dostępne po naciśnięciu klawisza „OK”. Zazwyczaj jest ono dostępne po naciśnięciu specjalnego klawisza, którym może być F2, F10 lub F12, w zależności od producenta komputera.

Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zmienić kolejność uruchamiania komputera, a następnie zapisz zmiany i wyjdź. Komputer zostanie uruchomiony ponownie z nowym priorytetem rozruchu.

Restart komputera

Jeśli masz problemy z instalacją systemu Windows 10 z biosu dysku flash, możesz spróbować kilku rzeczy. Po pierwsze, upewnij się, że urządzenie USB nie jest uszkodzone lub zniszczone.

Drugim krokiem jest ponowne uruchomienie komputera. Możesz to zrobić, naciskając klawisz F10 na klawiaturze lub używając menu BIOS-u do zmiany kolejności uruchamiania.

Po ponownym uruchomieniu powinieneś zobaczyć na ekranie listę opcji. Możesz wybrać urządzenie, którego chcesz użyć do rozruchu z USB.

Na koniec możesz zmienić nazwę zaktualizowanej wersji BIOS-u i narzędzia do aktualizacji BIOS-u, które pobrałeś ze strony producenta, na nazwę, która zostanie rozpoznana przez twoje urządzenie USB.

Po zmianie nazwy plików umieść nowo nazwany plik na swoim bootowalnym urządzeniu USB. Musi to być dysk USB o małej pojemności, który używa systemu plików FAT32.

Rozruch z dysku flash

Instalacja systemu Windows 10 z biosu dysku flash może być wygodnym sposobem na uaktualnienie komputera. Zanim jednak spróbujesz tego dokonać, musisz się upewnić, że twój komputer obsługuje uruchamianie systemu z dysku flash USB.

Możesz to sprawdzić, uruchamiając ponownie komputer i naciskając określony klawisz (zwykle F2, F10, F12 itp. w zależności od marki komputera) na ekranie startowym, aby otworzyć menu BIOS-u.

Po wyświetleniu konfiguracji BIOS-u znajdź menu wyboru urządzenia rozruchowego i wybierz dysk flash USB. Powinno to spowodować automatyczne uruchomienie komputera z biosu dysku flash.

Jeśli to nie zadziała, spróbuj użyć innego portu USB w komputerze. Niektóre płyty główne sprawdzają tylko kilka pierwszych portów, więc przełączenie na inny może pomóc.

Alternatywnie możesz użyć narzędzia Windows 10 Media Creation Tool, aby utworzyć bootowalny dysk USB z pliku ISO. Pozwoli to zainstalować system operacyjny na innym komputerze bez konieczności pobierania i nagrywania plików instalacyjnych na płytę DVD.

Wprowadzenie do BIOS-u

Jeśli chcesz zainstalować Windows 10 z biosu pendrive’a, musisz zmienić kolejność uruchamiania komputera. Można to zrobić, wchodząc do narzędzia konfiguracyjnego BIOS-u.

Jeśli to nie zadziała, prawdopodobnie źle zmieniłeś kolejność startową lub problem wynika z czegoś innego. W każdym razie warto zresetować kolejność uruchamiania systemu, aby urządzenie USB było ustawione jako pierwsze.

Opcję tę znajdziesz w większości ustawień BIOS-u, możesz też sprawdzić w instrukcji obsługi komputera, jaki klawisz należy nacisnąć.

Po zmianie kolejności uruchamiania systemu uruchom ponownie komputer. Powinien on teraz załadować system Windows 10 z dysku USB.

BiOS jest bardzo ważną częścią systemu i kontroluje przepływ danych między urządzeniami zewnętrznymi a komputerem. Dzięki niemu komputer jest na bieżąco aktualizowany pod kątem zabezpieczeń. Bardzo ważne jest, aby BIOS był aktualizowany i działał prawidłowo. Jeśli BIOS komputera jest przestarzały, może spowodować nieoczekiwane wyłączenie komputera.

Poprzedni artykuł

Jak zbić punkty karne?

Oceń artykuł: Jak zainstalować Windows 10 z pendrive bios?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5