Jakie są pasy w karate?

Pasy w karate są wizualnym symbolem postępów ucznia w sztuce walki. Po raz pierwszy wymyślił je Jigoro Kano, japoński artysta walki, który był pionierem nowoczesnego judo.

Uczeń zaczyna od białego pasa i przechodzi przez żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, fioletowy, brązowy i czarny. Każdy poziom pasa symbolizuje konkretną umiejętność lub nowe doświadczenie w nauce.

Biały pas

Biały pas to pierwszy krok karateki w świat sztuk walki. Symbolizuje początek nowej podróży, od niewinności do mistrzostwa.

Zwykle w szkołach karate nowi uczniowie otrzymują pas karate, który zawiązują wokół talii. Mogą też poprosić o wykonanie jakiegoś rytuału przed wręczeniem pasa.

W karate pasy są podzielone na dwa zestawy: kyu i dan. W przeciwieństwie do innych orientalnych sztuk walki, karate jest wyjątkowe, ponieważ system kyu zaczyna się od białego pasa i przechodzi do czarnego pasa 10 stopnia.

Pomarańczowy pas

Pomarańczowy pas jest drugim pasem przyznawanym w karate Shinkyokushin. Uczniowie, którzy osiągną ten poziom muszą być w stanie wykonać szereg podstawowych uderzeń rękami, kopnięć, postaw i obron.

Jak słońce, które stopniowo zwiększa swoją siłę, umiejętności ucznia rosną w miarę postępów w sztuce. Dlatego pomarańczowe pasy są symbolem postępu w sztuce walki.

System kolorowych pasów to tradycja zapoczątkowana w XIX wieku przez Jigoro Kano, założyciela Judo. Od tego czasu rozprzestrzeniła się na inne sztuki walki, w tym taekwondo i karate.

Zielony pas

Zielony pas w karate jest najwyższym stopniem, jaki mogą zdobyć juniorzy i jest odpowiednikiem niebieskiego pasa dla dorosłych. Po ukończeniu 16 lat, zielony pas juniora zostanie przeniesiony do systemu klasyfikacji dorosłych i przyznany mu zostanie niebieski lub fioletowy pas.

Zielony pas jest kolejnym stopniem kyu w karate i reprezentuje zdolność ucznia do stosowania podstawowych technik pod presją. Zielony pas wykazuje również pewną płynność w stosowaniu tych technik.

System kolorowych pasów w karate jest wizualną wskazówką dla uczniów, potwierdzającą ich postępy i zapewniającą motywację. System ten został wynaleziony przez Mikinosuke Kawaishi i wprowadzony przez niego w Europie i na Okinawie w latach trzydziestych XX wieku.

Niebieski pas

Niebieski pas w karate jest pierwszym stopniem, przez który uczniowie przechodzą, aby zdobyć czarny pas. Jest to prestiżowy stopień, którego zdobycie zajmuje lata i nie zdobywa go każdy, kto zaczyna uprawiać karate.

Jest to symbol, że uczeń osiągnął podstawowe kroki w nauce karate, a teraz postępuje w kierunku zdobywania nowej wiedzy w tym systemie. Niebieski kolor tego pasa symbolizuje narodziny nowego dnia oraz to, że uczeń uczy się i rośnie w karate, podobnie jak roślina.

System rankingowy pasów w karate nie jest tak stary, ale jest to skuteczny sposób na określenie postępów i rozwoju jednostki. Osiągnięcie stopnia w karate powinno być jednak traktowane jako efekt uboczny, a nie główny cel.

Czarny Pas

Czarny Pas jest najwyższym stopniem w karate i oznacza lata ciężkiej pracy i poświęcenia. Nie jest to jednak koniec procesu nauki.

System oceniania w karate, podobnie jak w wielu japońskich sztukach walki, wykorzystuje system rankingowy dan. W karate jest 10 poziomów dan, czyli stopni.

Przejście od białego do czarnego pasa wymaga czterech i pół roku lub więcej zaangażowanego treningu, konsekwentnych zajęć i dobrego nastawienia.

Uczeń, który zdobywa czarny pas, nauczył się podstawowych bloków, kopnięć i ciosów, ale wciąż jest wiele do nauczenia. Podobnie jak w przypadku ucznia, który kończy szkołę średnią, potrzebny jest dodatkowy trening, aby uzyskać bardziej dogłębne zrozumienie tematu.

Poprzedni artykuł

Co daje codzienne bieganie?

Następny artykuł

Ile lat ma Pazdan?

Oceń artykuł: Jakie są pasy w karate?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5