Czy w podaniu o podwyżkę pisać kwotę?

Przy pisaniu wniosku o podwyżkę najważniejsze jest, abyś jasno określił, dlaczego Twoja pensja jest warta więcej niż średnia w Twojej branży. W tym celu przeprowadź badania dotyczące trendów płacowych wśród osób z Twoim doświadczeniem i na Twoim stanowisku.

W ten sposób upewnisz się, że prosisz o podwyżkę, która jest sprawiedliwa dla Ciebie i Twojego pracodawcy. Da Ci to również szansę na udowodnienie, że jesteś godny podwyżki.

Jak napisać list z prośbą o podwyżkę

Jeśli masz pracodawcę, który niechętnie przyznaje podwyżki, może warto napisać list, oprócz zwrócenia się do niego bezpośrednio. List może pomóc Ci przedstawić sprawę w sposób bardziej przejrzysty, co ułatwi Ci przekonanie szefa, że zasługujesz na podwyżkę.

Po pierwsze, przeprowadź badania płacowe, aby ustalić odpowiedni przedział płacowy dla Twojego stanowiska, poziomu doświadczenia i miasta. Pomoże Ci to ustalić rozsądną kwotę, o jaką możesz poprosić o podwyżkę.

Po drugie, szczegółowo wymień swoje osiągnięcia i kwalifikacje. Pomoże to Twojemu szefowi dostrzec wartość, jaką wnosisz do firmy i dlaczego nadszedł czas na podwyżkę.

Po trzecie, podaj kwotę, jakiej oczekujesz w ramach podwyżki, może to być stała kwota w dolarach lub procent obecnego wynagrodzenia. Bądź szczery w swojej prośbie i pamiętaj o możliwości negocjacji, jeśli polityka firmy dotycząca podwyżek nie będzie działać na Twoją korzyść.

Akapit wstępny

Dobry akapit wstępny jest kluczem do zatwierdzenia Twojej prośby o podwyżkę. Powinien zaczynać się od jasnego określenia twojego celu i zawierać zwięzłe wyjaśnienie, czego chcesz od firmy (np. podwyżki).

Przeważnie ta część nie jest zbyt techniczna i powinna być napisana w przyjazny sposób. Dobrym pomysłem jest też wymienienie najważniejszych osiągnięć, jakie miałeś w pracy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Następnie musisz wspomnieć o kwocie, jaką chciałbyś otrzymać w ramach podwyżki (lub więcej, jeśli prosisz o znaczny wzrost swojej obecnej pensji). Powinna to być najważniejsza część listu i powinna zawierać dokładną liczbę oraz ramy czasowe, w jakich tego potrzebujesz. Warto też wspomnieć o innych istotnych faktach dotyczących firmy, w której pracujesz, np. o tym, jak długo w niej pracujesz lub czy jesteś zadowolony ze swoich obecnych przywilejów.

Rozdział treści listu

Oficjalny list jest świetnym sposobem na rozpoczęcie rozmowy o podwyżce, ponieważ pokazuje pracodawcy, że poważnie myślisz o uzyskaniu podwyżki. Pomoże Ci też uniknąć niezręcznych sytuacji z szefem, ponieważ przedstawia szczegóły Twojej prośby, zanim porozmawiasz z nim osobiście.

Aby Twój list o podwyżce był skuteczny, zacznij od opisania, dlaczego zasługujesz na podwyżkę. Może to dotyczyć wartości, jaką wnosisz do firmy, celów, które osiągnąłeś lub przekroczyłeś i wyników, które osiągnąłeś.

Następnie określ, o co prosisz – w postaci dokładnej liczby, procentu lub przedziału – i poprzyj to badaniami branżowymi, aby wykazać swoją wartość. Jeśli na przykład zarabiasz mniej niż inni w Twojej branży, odwołaj się do trendów płacowych i danych z lokalnych oddziałów stowarzyszeń branżowych.

Część główna listu powinna zawierać dwa do pięciu akapitów. Pierwszy powinien opisywać powód napisania listu, a ostatni akapit powinien podsumowywać kluczowe punkty i dziękować przełożonemu za rozpatrzenie Twojej prośby.

Wniosek

Wniosek jest najważniejszą częścią Twojego listu o podwyżkę i powinien być krótkim podsumowaniem kluczowych punktów listu. Powinno też zawierać kilka słów wdzięczności za uwagę pracodawcy i chęć pomocy w osiągnięciu Twoich celów.

Powinieneś też podać kwotę, o którą się ubiegasz – w procentach, w dolarach lub w przedziale – dla jasności i uniknięcia potencjalnych nieporozumień z przełożonym. Jest to również dobra okazja, aby odnieść się do swoich badań nad trendami płacowymi i benchmarkami w Twojej firmie i branży, które prawdopodobnie będą miały wpływ na wysokość podwyżki, o którą prosisz.

Najlepszym sposobem na napisanie konkluzji jest pamiętanie o celu listu – przedstawieniu swoich racji dotyczących podwyżki i przekonaniu szefa, że na nią zasługujesz. W tym celu podkreśl swoje najbardziej pamiętne osiągnięcia, wymień najważniejsze fakty i powiedz czytelnikowi, o co prosisz i dlaczego.

Oceń artykuł: Czy w podaniu o podwyżkę pisać kwotę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5