Jak zrobić dżem z czereśni na zimę?

Jeśli masz w zamrażarce trochę świeżych czereśni, zrobienie dżemu to świetny sposób na ich wykorzystanie. Proces jest prosty, a efekt końcowy pyszny!

Upewnij się, że wysterylizujesz swoje słoiki. Instrukcja będzie dołączona do opakowania pektyny, które kupisz.

Odszypułkuj czereśnie

Czereśnie są pyszne na surowo, ale można je też wykorzystać w wielu przepisach, takich jak ciasta, sosy i dżemy. Na szczęście istnieje kilka sposobów na usunięcie tych maleńkich pestek bez zbędnego zamieszania i bałaganu. Nie potrzebujesz żadnych specjalnych narzędzi, a do wykonania tej pracy możesz użyć wielu narzędzi z kuchennej szafki.

Jedną z najprostszych metod jest po prostu nakłucie wiśni słomką lub metalową pałeczką, dociskając ją do momentu, aż pestka wyskoczy z dna. Jest to trochę niechlujne i wymaga więcej skupienia niż inne opcje, ale załatwia sprawę.

Skrobanie czereśni

Jeśli chcesz cieszyć się ostatnimi letnimi produktami, zrób dżem z najdojrzalszych czereśni, jakie ma do zaoferowania Twój ogród! Ten słodki, bogaty dżem jest pyszny na grzance lub na torcie waniliowym.

Jeśli chcesz, żeby Twój dżem nie wysychał, najlepiej jest go przechowywać. Możesz to zrobić, przechowując go w słoikach i potrząsając nimi trzy razy dziennie. Pomoże to zmienić układ wiśni i rozprowadzić wilgoć, która może się w nich znajdować.

Ugotuj wiśnie

Dżem wiśniowy jest jedną z najłatwiejszych rzeczy do zrobienia na zimę i jest to pyszny sposób na wykorzystanie wiśni z ogrodu. Przepis jest elastyczny i możesz go zrobić tak słodki lub kwaśny, jak lubisz.

Kluczem do zrobienia dżemu jest dodanie odrobiny cukru i pektyny. Te dwa składniki pomagają zagęścić owoce i utworzyć dżem, a odrobina soku z cytryny pomaga zbalansować smak.

Dodaj cukier

Świeże słodkie wiśnie są radością lata i doskonale nadają się do tego prostego, łatwego do zrobienia dżemu. Możesz nawet użyć mrożonych wiśni, pamiętaj tylko, żeby je wydrylować przed gotowaniem.

Zacznij od połączenia posiekanych wiśni i soku z cytryny w dużym garnku. Następnie dodaj cukier i wymieszaj, aby się połączyć. Doprowadź do wrzenia na dużym ogniu, delikatnie mieszając. Kiedy dżem zacznie wrzeć i nie przestanie mieszać, dodaj pozostały cukier. Kontynuuj gotowanie, aż dżem zgęstnieje, czyli około 30 minut.

Dodanie pektyny

Dodanie pektyny do wiśni sprawia, że dżem jest gęstszy i szybciej zastyga. Zapobiega również temu, że jagody stają się twarde i łamliwe z powodu długiego gotowania.

Podgotowanie jagód przez kilka minut na kuchence wystarczy, aby zmiękczyć ich skórki i uwolnić pektynę. Jeśli używasz mrożonych wiśni, pozwól im macerować się w cukrze i soku z cytryny przez kilka godzin przed gotowaniem.

Po ugotowaniu owoców dodaj pektynę i kontynuuj mieszanie, aż mieszanina osiągnie energiczny stan wrzenia (taki, którego nie da się już uspokoić). Następnie dodaj resztę cukru.

Dodaj sok z cytryny

Sok z cytryny jest popularnym dodatkiem do przepisów, które wymagają dodania jasnego cytrynowego smaku bez goryczy i kwasowości świeżych cytryn. Używa się go także do dodawania cytrusowego kopa do napojów, takich jak mrożona herbata czy sosy sałatkowe.

Pomaga także w ścinaniu mleka w wielu przepisach, takich jak jogurt czy kwaśna śmietana. Łatwo go znaleźć w większości sklepów spożywczych, można go wycisnąć ze świeżej cytryny lub kupić w butelce.

Oceń artykuł: Jak zrobić dżem z czereśni na zimę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5