Czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Opony zimowe mają specjalną mieszankę gumy, która pomaga im zachować lepszą trakcję na zimnych, mokrych, oblodzonych i zaśnieżonych drogach.

Nie wszyscy kierowcy wiedzą jednak, jak bezpiecznie zmienić opony na zimowe i kiedy to zrobić. Zwłaszcza jeśli mieszkają w rejonach, w których panuje ostra zimowa pogoda.

Co to jest opona zimowa?

Opona zimowa to rodzaj opony, która została zaprojektowana tak, by trzymać się śniegu i lodu. Są bezpieczniejszą alternatywą dla opon letnich w chłodniejsze dni.

Gdy temperatura spada poniżej 45° F, guma bieżnika opon całorocznych lub letnich sztywnieje i traci zdolność do zapewnienia odpowiedniej trakcji. To sprawia, że opony są bardziej podatne na problemy z hamowaniem i kierowaniem w bardzo niskich temperaturach.

Aby temu zapobiec, mieszanka gumy bieżnika opon zimowych pozostaje bardziej miękka i elastyczna, co pozwala im lepiej trzymać się drogi. Ponadto mają większą głębokość bieżnika i unikalny wzór bieżnika, który odprowadza śnieg, błoto pośniegowe i wodę z powierzchni styku z podłożem.

Niektóre opony zimowe mają metalowe lub ceramiczne kolce, które wystają z opony, aby zapewnić dodatkową trakcję podczas jazdy po twardym śniegu lub lodzie. Pomaga to również zapobiegać poślizgom i zmniejsza ryzyko wypadków na śliskich drogach.

Jakie są zalety opon zimowych?

Opony całoroczne sprawdzają się w większości przypadków podczas jazdy w różnych warunkach pogodowych, ale jeśli mieszkasz w klimacie, w którym ujemne temperatury często powodują powstawanie śniegu lub lodu na drogach, powinieneś rozważyć zmianę opon na zimowe.

Podczas mojej ostatniej jazdy testowej byłem zaskoczony, jak dużą różnicę mogą zrobić opony zimowe w stosunku do opon całorocznych, jeśli chodzi o trakcję i hamowanie na ośnieżonych i oblodzonych nawierzchniach. Dzieje się tak dlatego, że opony zimowe są zaprojektowane z głębszymi i bardziej agresywnymi lamelami, czyli cienkimi szczelinami uformowanymi w bieżniku w celu poprawy przyczepności i zmniejszenia ryzyka utraty kontaktu opony z nawierzchnią.

Opony zimowe są także bardziej miękkie niż opony całoroczne, co sprawia, że są bardziej elastyczne i lepiej redukują zjawisko hydroplaningu (kiedy samochód traci kontakt z nawierzchnią z powodu warstwy wody) podczas jazdy po śniegu lub lodzie. Może to pomóc kierowcy odzyskać kontrolę nad pojazdem i zapobiec wypadkom.

Skąd mam wiedzieć, kiedy zmienić opony na zimowe?

Jeśli mieszkasz w rejonie, w którym występują obfite opady śniegu i oblodzenie, zmiana opon na zimowe jest kluczowym elementem zachowania bezpieczeństwa na drodze. Opony całoroczne mogą zapewnić pewne osiągi w warunkach zimowych, ale nie mają takiej przyczepności na śniegu i lodzie jak opony zimowe.

W miarę spadku temperatury mieszanka bieżnika zwykłych opon sztywnieje, zmniejszając Twoją przyczepność na drodze. Dlatego opony zimowe mają specjalną mieszankę gumową, która pozostaje miękka i elastyczna nawet w niskich temperaturach.

Mają też głębszy bieżnik, który usuwa błoto pośniegowe, wbija się w śnieg i poprawia trakcję.

Producenci opon zalecają wymianę opon zimowych, gdy głębokość ich bieżnika osiągnie 4/32 cala. Łyse opony są śmiertelnie niebezpieczne, więc pamiętaj, żeby sprawdzić głębokość bieżnika przed tym momentem.

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Kanadzie?

W Kanadzie opony zimowe są obowiązkowym elementem jazdy w śnieżnych i oblodzonych miesiącach. Poprawiają one bezpieczeństwo pojazdu, zapewniając doskonałą przyczepność w zimowych warunkach i skracając dystans, jaki pokonasz, gdy się zepsuje.

Na ścianie bocznej opony powinien znajdować się symbol trójgraniastej góry i płatka śniegu, aby wskazać, że jest ona przeznaczona do jazdy po zimowych drogach. Opony całoroczne nie są przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach i nie zapewniają takiej samej trakcji jak opony zimowe.

Niektóre prowincje i terytoria mają prawo wymagające stosowania opon zimowych, ale większość nie. Mimo to wielu kierowców decyduje się skorzystać z dodatkowej trakcji, jaką oferują opony zimowe.

W Quebecu wszystkie samochody muszą mieć zainstalowane opony zimowe (z rozpoznawalnym symbolem płatka śniegu na szczycie góry) od 1 grudnia do 15 marca włącznie. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować mandatem w wysokości 200-300 dolarów plus koszty.

Oceń artykuł: Czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5