Jakie rośliny lubią kwaśną glebę?

Rośliny mogą rozwijać się w różnych warunkach glebowych, zarówno zasadowych, jak i kwaśnych. Niektóre rośliny wolą glebę obojętną lub lekko kwaśną, podczas gdy inne wymagają wyższego poziomu pH, żeby się rozwijać.

Wiele warzyw, owoców, drzew i kwiatów może być uprawianych w środowisku lekko kwaśnym. W takiej glebie mają one dostęp do większej ilości składników odżywczych i poprawiają ogólny stan zdrowia.

Marchew

Marchew jest popularnym warzywem korzeniowym i może być uprawiana w każdej glebie, ale najlepiej rozwija się w lekkiej, dobrze zdrenowanej glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Według Virginia Cooperative Extension idealny jest poziom pH między 5,5 a 7,0.

Gleba o pH poniżej 6,0 nie będzie sprzyjać wzrostowi marchwi ani wytwarzaniu silnych korzeni, dlatego przed sadzeniem należy przeprowadzić badanie gleby. Możesz poprawić warunki uprawy marchwi, dodając do gleby materię organiczną i kompost.

Dobra mieszanka glebowa dla marchwi powinna zawierać mieszankę ziemi gliniastej, piaszczystej i gliniastej. Poprawi to strukturę gleby i zatrzyma wilgoć.

Gleba powinna być wolna od grudek i zanieczyszczeń. Umożliwi to marchewce swobodne wrastanie w glebę.

Nasiona marchwi posadź w rzędach w odległości 2-4 cali od siebie na 2-4 tygodnie przed upływem terminu wiosennych przymrozków. Podlewaj delikatnie nasiona, aby ułatwić ich kiełkowanie.

Ogórki

Ogórki, należące do rodziny botanicznej Cucurbitaceae, są często spożywane w stanie świeżym lub kiszonym. Zazwyczaj mają zielony kolor i białe wnętrze z wieloma nasionami.

Tak jak inni członkowie tej grupy botanicznej, ogórki są uważane za owoce, a nie warzywa. Występują w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, a ich smak jest zazwyczaj wodnisty i słodki lub lekko gorzki.

Do uprawy ogórków zaleca się glebę o pH od 6,0 do 6,8. Jeśli pH gleby jest niższe, należy ją nawozić wapnem przed posadzeniem roślin.

Oprócz zdrowej gleby, ogórki wymagają umiarkowanej ilości wilgoci, aby dobrze się rozwijać przez cały sezon wegetacyjny. Odpowiednie nawadnianie jest wymagane w najgorętszej części lata i podczas zbiorów.

Fusy z kawy są doskonałym źródłem azotu, magnezu, fosforu i innych składników odżywczych, których potrzebują rośliny ogórka. Pomagają też zapobiegać chorobom i przyspieszają wzrost tego warzywa.

Papryka

Papryka jest popularnym warzywem, które można jeść na surowo, piec lub używać w zupach i sałatkach. Jest chrupiąca, orzeźwiająca i stanowi doskonałe źródło witaminy C, żelaza i innych składników odżywczych.

Papryka biała jest podstawą w większości ogrodów i jest łatwa do uprawy na słonecznym stanowisku w ciepłej porze roku. Zawierają dużo witamin A, B6, C i K, a także potas i błonnik.

Pieprzowina lubi pH gleby od lekko kwaśnego do neutralnego, w zakresie od 6,0 do 7,0. Takie optymalne pH sprzyja dostępności składników odżywczych i rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów.

Papryka chili rośnie na lekko kwaśnej glebie o pH od 5,5 do 6,5. Do tej kategorii zalicza się również bananową paprykę woskową, zieloną paprykę, jalapenos i habaneros.

Pieprzowina potrzebuje specyficznych składników odżywczych, aby zawiązać owoce i wyhodować zdrowe rośliny. Niedobór składników odżywczych może być spowodowany pH gleby lub brakiem minerałów. Zrób badanie gleby, aby określić, czy masz niedobory i jakie składniki odżywcze należy dodać.

Rhubarbar

Rhubarbar lubi kwaśną glebę o pH od 5,0 do 6,8. Dobrze rozwija się na lekkich, piaszczystych glinach, które są dobrze zdrenowane, ale rabarbar rośnie też na cięższych glebach z zawartością gliny.

Podczas sadzenia rabarbaru ważne jest, aby uzupełnić glebę dużą ilością substancji organicznych i dobrym nawozem o stałym uwalnianiu składników odżywczych. Zastosowanie ściółki wokół rabarbaru pomoże zatrzymać wilgoć bez dodawania dodatkowej wody.

Dbaj o zdrowie rabarbaru, podlewając go regularnie i nie przesadzając z wodą. Może to spowodować gnicie korony, co spowoduje więdnięcie i opadanie rośliny i liści.

Aby uniknąć gnicia korony, posadź rabarbar w dobrze przepuszczalnej glebie o dużej zawartości substancji organicznych (idealny jest gotowy kompost) i rozstaw go w odległości 4 stóp od siebie. Ściółkuj nowe rośliny rabarbaru, aby zatrzymać wilgoć i zablokować wzrost chwastów.

Gdy korony rabarbaru są już ukorzenione, dziel je co 5-6 lat. Dzięki temu odnowisz zapasy rabarbaru i będziesz mógł cieszyć się większą ilością łodyg.

Poprzedni artykuł

Ekspres do kawy 15 czy 19 bar?

Następny artykuł

Jak zrobić piec hutniczy?

Oceń artykuł: Jakie rośliny lubią kwaśną glebę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5