Czym zasilić na wiosnę czosnek?

Czosnek najlepiej rośnie w dobrze zdrenowanej, głębokiej, kruchej glebie. Przed posadzeniem czosnku należy poprawić glebę, dodając do niej substancje organiczne, takie jak kompost, obornik lub mączka kostna.

Nawozić nawozem o spowolnionym działaniu, takim jak mączka z krwi lub emulsja rybna, jesienią lub zimą, między okresem poprzedzającym sadzenie a okresem formowania się pędów. Pomoże to pobudzić rozwój główek, a nie wzrost wierzchołków.

Nawożenie

Czosnek jest jedną z najłatwiejszych i najbardziej satysfakcjonujących upraw dla ogrodników domowych. Zaczyna rosnąć już wczesną wiosną, wypuszczając pyszne zielone „pędy” miesiąc wcześniej niż inne rośliny.

Niezależnie od tego, czy posadziłeś czosnek jesienią, czy wiosną, roślina powinna być dobrze odżywiona, aby pobudzić wzrost liści i główek. Zastosuj organiczny nawóz o spowolnionym działaniu w czasie sadzenia, aby zapewnić roślinie dobry start.

Jeśli gleba ma niedobór azotu, podsyp czosnek mączką z krwi lub syntetycznym źródłem azotu (granulowany obornik kurzy). Nawożenie powtórz tuż przed tym, jak cebulki zaczną pęcznieć w odpowiedzi na wydłużające się światło dzienne (zwykle na początku maja), i zrób to ponownie, gdy liście zaczną żółknąć.

Czosnek najlepiej rośnie w glebie o odczynie obojętnym lub kwaśnym, o pH około 6,5-7,0. Dzięki temu cebulki będą wytwarzać odpowiednią ilość siarki, która odpowiada za ich smak i aromat.

Mulcz

Rośliny czosnku wymagają dużej ilości nawozu, aby mogły prawidłowo rosnąć i wytwarzać cebulki. Dobre podłoże z kompostu i obornika zwykle wystarcza, aby zapewnić czosnkowi dobry start, ale nawożenie pogłówne nawozem organicznym bogatym w azot, takim jak mączka krwawa lub Osmocote, może pomóc zapewnić roślinie czosnku składniki odżywcze, których potrzebuje przez cały sezon wegetacyjny.

Wczesne nawożenie zapewni również, że cebulki czosnku będą miały energię potrzebną do wytworzenia pełnej główki kwiatowej i rozwinięcia się w zdrowe cebulki czosnku. Najlepszym momentem na nawożenie jest wiosna, kiedy zaczynają pojawiać się liście, ale uważaj, żeby nie przesadzić z nawożeniem, bo możesz spowodować, że rośliny ograniczą produkcję cebulek lub całkowicie opóźnią ich powstawanie.

Ułóż cienką warstwę mulczu, np. rozdrobnionych liści lub ściętej trawy, na głębokości 3-6 cali, aby zniechęcić chwasty i utrzymać wilgoć w glebie. Zapobiegnie to parowaniu, które może prowadzić do odwodnienia.

Woda

Czosnek potrzebuje optymalnej żyzności gleby, aby wytworzyć zdrowe rośliny, z których wyrosną duże główki. Niektórzy niedoświadczeni hodowcy czosnku myślą, że dodanie cienkiej warstwy kompostu zapewni wystarczającą ilość składników odżywczych dla ich upraw, ale nie zawsze tak jest.

Najlepszą rzeczą jest sprawdzanie gleby pod kątem poziomu składników odżywczych i dodawanie nawozów w razie potrzeby. Nawozy z dużą zawartością azotu mogą poprawić wielkość cebulek, jeśli zostaną wprowadzone do gleby w odpowiednim czasie i zastosowane wielokrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego.

Innym dobrym sposobem na zwiększenie poziomu składników odżywczych w uprawach jest ściółkowanie. Często zalecana jest warstwa peastraw, siana z lucerny lub mulczu z trzciny cukrowej. Zmniejszy to przemarzanie, przyspieszy rozwój korzeni i zapobiegnie kiełkowaniu chwastów.

Po posadzeniu czosnek należy dokładnie podlać za pomocą systemu nawadniania kropelkowego lub węża zraszającego. Upewnij się, że woda dociera do gleby na głębokość 6 cali, aby wzmocnić korzenie.

Zasilanie

Na wiosnę zasil czosnek nawozem organicznym bogatym w azot, takim jak emulsja rybna lub mączka z lucerny. Spowoduje to zdrowy wzrost liści, co pomoże uprawom wytworzyć duże główki. Zastosuj ten azot w glebie podczas sadzenia i co dwa tygodnie do czerwca.

Czosnek najlepiej radzi sobie w dobrze zdrenowanych, bogatych glebach o dobrym pH między 6,0 a 8,0. Preferuje również bogatą, organiczną glebę z dużą ilością kompostu.

Jednakże czosnek wymaga do wzrostu dużej ilości wody. Ważne jest, aby gleba była wilgotna, zwłaszcza w mokrych latach.

Warstwa mulczu – siana, słomy, liści lub ścinków trawy – rozłożona na obszarze sadzenia ochroni glebę przed erozją, stłumi chwasty (mniej pracy) i zatrzyma wilgoć, dzięki czemu nie będziesz musiał podlewać tak często.

Czosnek jest wieloletnim chwastem podobnym do cebuli, którego podziemne cebulki przechodzą w stan spoczynku latem i pojawiają się ponownie jesienią i wiosną. Usuwanie łodyg i cebulek wiosną zapobiegnie wyrastaniu nowego dzikiego czosnku, ale jeśli twoja posesja jest zaatakowana przez ten szkodliwy chwast, konieczne jest zastosowanie środków chemicznych.

Poprzedni artykuł

Jak zrobić piec hutniczy?

Następny artykuł

Jaka żarówka do lodówki?

Oceń artykuł: Czym zasilić na wiosnę czosnek?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5