Jakie soki na jakie choroby?

Jedzenie różnych świeżych owoców i warzyw to skuteczny sposób na zwiększenie ilości antyoksydantów dla lepszego zdrowia. W badaniach naukowych powiązano go również ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia wielu poważnych chorób.

Soki mogą pomóc złagodzić objawy niektórych chorób, w tym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Dzieje się tak dlatego, że są bogate w składniki odżywcze, takie jak witamina C i związki przeciwzapalne.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba przewodu pokarmowego, która powoduje zapalenie i wrzody w okrężnicy lub odbytnicy. Wrzody te krwawią i produkują krew oraz śluz w stolcu.

Choroba ta może dotyczyć osób w każdym wieku, ale częściej występuje u osób w wieku od 15 do 30 lat. Może powodować ból brzucha, biegunkę i krwawe stolce.

Objawy mogą się zmieniać z czasem, mogą się poprawiać lub ustępować. Jeśli masz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, musisz współpracować z zespołem opieki zdrowotnej, aby utrzymać objawy pod kontrolą.

Możesz zmniejszyć ryzyko zaostrzenia choroby, stosując leki. Pomocne może być także dobre nawodnienie, unikanie alkoholu i kofeiny oraz spożywanie zdrowych pokarmów, takich jak owoce, warzywa i chude białka.

Dieta nie jest uważana za czynnik wywołujący wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ale niektóre pokarmy mogą wywołać lub pogorszyć objawy. Współpraca z lekarzem gastrologiem lub dietetykiem może pomóc Ci zidentyfikować grupy pokarmów, które mogą nasilać objawy i wyeliminować je z diety.

Astma

Astma to długotrwały stan, który powoduje zapalenie i zwężenie dróg oddechowych w płucach. Dotyka dzieci i dorosłych. Może powodować kaszel, świszczący oddech, duszności i ucisk w klatce piersiowej.

Na szczęście objawy astmy można kontrolować za pomocą leków i poprzez unikanie pewnych czynników wyzwalających. Należą do nich alergeny (zwierzęta domowe, kurz, pleśń, dym, trawa, pyłki), dym papierosowy oraz zmiany pogody lub jakości powietrza.

Główne leczenie astmy to kombinacja leków przynoszących szybką ulgę i leków kontrolujących w dłuższym okresie czasu. Leki te są stosowane jako dodatek do zdrowej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych.

W tym smoothie słodkie wiśnie i woda kokosowa są bogate w witaminę C, składnik zapobiegający astmie. Banany i nasiona słonecznika dostarczają potasu, który pomaga poprawić funkcjonowanie płuc. Sok zawiera również miętę, która pomaga zmniejszyć zatory i może rozluźnić drogi oddechowe.

Otyłość

Otyłość jest chorobą przewlekłą i wymaga długotrwałego leczenia. Leczenie może obejmować doradztwo, ćwiczenia i dietę oraz leki.

Soki są dobrym sposobem na dodanie owoców i warzyw do swojej diety bez dodawania dodatkowych kalorii. Nawadniają i zawierają składniki odżywcze, takie jak błonnik, które pomagają dłużej czuć się sytym, jak podaje Mayo Clinic.

Choć nie są tak bogate w składniki odżywcze jak całe pomidory, sok jest lepszym wyborem niż napoje gazowane czy słodycze, ponieważ nie zawiera cukru i zawiera mniej sodu. Picie soku może również obniżyć ciśnienie krwi i poprawić odpowiedź organizmu na insulinę.

Cukrzyca

Jeśli jesteś cukrzykiem, powinieneś uważać na soki, które spożywasz. Te napoje mogą powodować wzrost poziomu cukru we krwi.

Zaleca się picie świeżych, stuprocentowych soków owocowych, ale unikaj napojów słodzonych cukrem, takich jak napoje gazowane. Zawierają one duże stężenie cukru i syropu kukurydzianego, które podnoszą poziom cukru we krwi.

Aby zachować zdrowie, powinieneś także spróbować wypijać codziennie szklankę mleka, które stabilizuje poziom cukru we krwi. Mleko krowie jest szczególnie dobre dla osób z cukrzycą, ponieważ zawiera białko i tłuszcze, które pomagają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

Dodanie do soków zielonych owoców lub warzyw może dodać do napoju dodatkowe składniki odżywcze. To czyni je jeszcze lepszym wyborem dla diabetyków.

Oceń artykuł: Jakie soki na jakie choroby?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5