Jaka moc kosiarki spalinowej?

Jeśli szukasz najlepszej kosiarki do trawy, która spełni Twoje oczekiwania, warto zacząć od ustalenia, jakiej mocy potrzebujesz. Jest tak dlatego, że kosiarka o małej mocy będzie miała problemy z długą trawą i może się zaczepiać, podczas gdy opcja o dużej mocy zapewni gładkie cięcie.

Możesz znaleźć kosiarki spalinowe w różnych wersjach, od obrotowych po cylindryczne. Chociaż są one zazwyczaj nieco droższe od kosiarek elektrycznych, mogą sprawić, że koszenie trawnika będzie łatwiejsze i szybsze.

Rozmiar silnika

Rozmiar silnika, znany również jako pojemność skokowa, odnosi się do objętości cylindra kosiarki. W większych pojazdach jest ona mierzona w litrach, a w mniejszych silnikach w centymetrach sześciennych (cc).

Większa liczba CC oznacza, że do każdego cylindra wtryskiwana jest większa ilość paliwa i powietrza przy każdym obrocie tłoka. To przekłada się na większą moc na każdy CC i może być pomocne, gdy kosisz mokrą lub wysoką trawę.

Jeśli szukasz dobrej kosiarki z dużą mocą, silnik o pojemności 190+cc jest prawdopodobnie najlepszym wyborem. Pamiętaj jednak, aby wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak stopień sprężania i rodzaj napędu.

Właściwa kosiarka dla Ciebie będzie zależała od wielkości Twojego trawnika, dlatego ważne jest, abyś rozejrzał się i znalazł najlepszą ofertę dla swoich potrzeb. Zasadą jest, że za maszynę o dużej mocy zapłacisz więcej niż za maszynę o małej mocy.

Szerokość koszenia

Szerokość koszenia kosiarki jest kluczowym czynnikiem wpływającym na to, czy może ona efektywnie skosić duży trawnik. Większa szerokość koszenia zmniejszy liczbę przejazdów potrzebnych do uzyskania dobrego wykończenia.

Większa szerokość koszenia oznacza również, że rzadziej będziesz musiał opróżniać kosz na trawę. Dzięki temu koszenie jest mniej czasochłonne, a w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić pieniądze.

W niektórych modelach dostępna jest również funkcja mulczowania, która rozdrabnia ścinki na bardzo drobne kawałki i wtłacza je z powrotem do trawnika jako naturalny nawóz. Sprawdza się to na trawnikach, na których nie ma innego miejsca na ich usunięcie.

Kupno odpowiedniej kosiarki do ogrodu zależy od wielu czynników, od szerokości koszenia po moc i pojemność silnika. Jeśli jednak będziesz pamiętać o tych wszystkich kwestiach, wybór modelu odpowiedniego dla Ciebie i Twojego trawnika powinien być prosty.

Zużycie paliwa

Benzyna jest standardowym paliwem dla kosiarek i łatwo ją znaleźć na większości stacji paliw. Ma również opinię paliwa mało wymagającego.

Dobrze jest regularnie serwisować kosiarkę, zgodnie z instrukcjami producenta. Odpowiednie ciśnienie w oponach, czyste filtry i świeże paliwo zwiększą wydajność kosiarki.

Dodatkowo, utrzymywanie ostrych noży może pomóc poprawić jakość koszenia i zmniejszyć zużycie paliwa. Tępe ostrze bardziej obciąża silnik i zwiększa ilość zużywanego paliwa.

Na koniec, niewłaściwa regulacja gaźnika może spowodować nadmierne zużycie paliwa. Pływak w gaźniku kontroluje przepływ paliwa i reguluje się automatycznie, więc kiedy nie działa prawidłowo, przepuszcza dodatkowe, nieregulowane paliwo.

Gdy tak się dzieje, musisz otworzyć gaźnik, żeby sprawdzić, dlaczego zużywa za dużo gazu. Gdy już wiesz, dlaczego tak się dzieje, możesz wyregulować gaźnik, aby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji.

Emisje

Kosiarki spalinowe podczas pracy uwalniają do powietrza różne substancje zanieczyszczające. Są to tlenki azotu, tlenek węgla i cząstki stałe.

Te emisje są szkodliwe dla ludzi i naszego środowiska. W dużej mierze przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, które powoduje raka, astmę i inne choroby układu oddechowego.

Jest jednak dobra wiadomość: Wiele z tych emisji można zredukować poprzez zastosowanie katalizatorów podobnych do tych, które są wymagane w samochodach. Roger Westerholm, badacz z Uniwersytetu Sztokholmskiego w Szwecji, twierdzi, że emisja WWA (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych) może być zmniejszona o ponad 80 procent przy użyciu tych urządzeń.

Do niedawna emisje z małych silników stosowanych w sprzęcie ogrodniczym były stosunkowo nieuregulowane. Emitują one duże ilości lotnych związków organicznych, NOx, CO i cząstek stałych, które przyczyniają się do powstawania smogu i kwaśnych deszczy.

Oceń artykuł: Jaka moc kosiarki spalinowej?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5